Hem mal güvenliğini artıran hem de hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran, belli bir bölgeye uygulanarak araç plakalarını tanımlayabilen sisteme plaka okuma sistemleri ismi verilmektedir. Görüntü işleme yapabilen bu yazılım teknolojisi, video kameralardan aldığı görüntüyü bilgisayar ortamında çalışan plaka tanıma programına iletir. Plaka tanıma programı yazı karakterlerini 9 milisaniye gibi kısa bir sürede tanımlayarak, kodları ile birlikte veri tabanında yedeklemektedir.

Yedeklenen veriler, istenildiği zaman fotoğrafları ve plakaları ile birlikte görüntülenebilmektedir. Özellikle otoparklar için devrim niteliğinde yenilikler sağlayan bu teknoloji ile yetki tanımlaması da yapılmak suretiyle giriş ve çıkış sistemlerinin, güvenlik uygulamalarının, trafik takiplerinin, site araç giriş ve çıkış sistemlerinin, otopark otomasyon ve bilet uygulama sistemlerinin, kayıp çalıntı plaka takip sistemlerinin kolay bir şekilde uygulanabilirliğini sağlama imkanı sunmaktadır.

Plaka okuma sisteminin bulunduğu alandan geçen araçların görüntüleri işlenir, tanımlanır ve sisteme kaydedilir. Sistemin ne amaçla kullanıldığına göre değişine opsiyonlar eklenebilir. Bu opsiyonlar filtrelenerek görüntülenebilmektedir. Plaka sorgusu yapabilen, her türlü renk ve ebattaki plakaları okuyabilen bu sistem, online olarak kullanılabilmektedir.

Plaka Okuma Sistemlerinin Özellikleri

Plaka okuma sistemleri müthiş bir teknoloji ile donatılmışlardır. 190 km/saat hızla giden ve arka arkaya geçen araçların bile plakalarını doğru şekilde okuyabilen bu sistem yine 9 mili saniye gibi kısa bir sürede tanımlayabilmektedir.

Plakaların nasıl bir algoritma ile oluşturulduğunun bir önemi yoktur. İster iki satırlı, isterse tek satırlı olsun, kare ya da dikdörtgen plaka olsun, gece gündüz hiç fark etmeksizin okuma yeteneğine sahiptirler.

Sistemin kurulu olduğu alandan geçen tüm araçların plakaları, geçiş tarihi ve saatleri, güzergahları gibi bilgilerin kaydedilebildiği, plaka sorgusunun kolaylıkla yapılabildiği, bilgi ve analiz için raporlamaların yapılabildiği bu sistemlerde, bariyerleri ya da açılır kapanır sistemleri tetikleyerek yani onlara etki ederek açılabilmesi sağlanabilmektedir.

Bu sayede sadece izin ve yetki verilen, abone olan araçların otomatik olarak geçişi sağlanabilir, izin verilmeyen araçlar için açılmaması sağlanabilmektedir. Otopark girişine uygulanan bu sistem aracın otoparka kaç kere girdiğini, kaç kere giriş hakkının bulunduğunun kayıtlarını tutabilmektedir.

Belirli kriterler seçilerek o kriterlere uygun olan ya da yasaklı olan araçlar için uyarı verebilir. Analog ya da IP kameralar ile entegre olarak çalışabilir.

Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan polnet veri tabanı ile de uyumlu halde çalışabilen plaka okuma sistemleri kolay kurulumu, kolay kullanıma sahip ara yüzü, kullanıcı yetkilendirilebilmesi gibi daha birçok özelliği sahiptir.

Plaka Okuma Sistemlerinin Faydaları

İster site girişlerinde, ister AVM girişlerinde, her türlü otopark giriş ve çıkışlarında kullanılabilen bu siste araçların giriş ve çıkış sürelerini azaltmaktadır.

Bu sayede trafik sıkışıklığını önler ve güvenlik riskini minimize eder. Halen daha birçok alanda kullanılan araç giriş kartları, araç etiketleri, uzaktan kumanda gibi zaman kaybı araç gereçleri ortadan kaldıracak bir sistemdir.

Bu tür araç gereçler kullanılmadığından işlem maliyeti de yok denecek seviyelerdedir. Kapılara isim verilmesi durumunda sistem kamerasının görebileceği yerlerden geçen tüm araçların bilgileri, plaka, tarih, saat, geçtiği kapı gibi bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

Otoparkın bariyer ve geçiş kontrol sistemleri ile birlikte kullanılabildiğinden, sisteme kayıtlı olan araçların geçiş noktasına yaklaştıklarını algılayarak bariyerin otomatik olarak açılmasını sağlar. Sisteme kayıtlı olmayan ya da yasaklı kaydı bulunan araçların ise görüntülü ve sesli uyarı verebilir.

Her kullanıcı için yetkilendirme yapılabilir ve kullanıcılar kendilerine özgü kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapabilirler.

Yanınızda herhangi bir cihaz taşımak zorunda olmadan, plaka tanıma sistemi ile geçiş izni verilen noktalardan rahatlıkla geçebilirsiniz. Sisteme kaydedilen kayıtları uzun yıllar tutabilirsiniz. Rapor alabilir, sorgulama yapabilir ve verileri analiz için kullanabilirsiniz.

Birden fazla aracı olan kişilere ya da müşterilerinize ekstra yetkilendirme ya da sınırlama yapabilirsiniz. Örneğin otopark kapasitesi her daireye göre ayarlanmış bir sitede birden fazla aracı olan sakinlerin bir aracını çıkarmadan diğer aracını içeriye alma yetkisi ile sınırlama getirebilirsiniz.

Bu sistemin belki de tüm insanlık için getirdiği önemli bir hizmet de özellikle suç ve suçlu ile mücadele eden kurum ya da kuruluşların suç işleyen kişileri tespit edebilmek için resimli, plakalı, tarih ve saat bilgileri verilere ulaşabilmesini sağlama imkanı sunmasıdır. Özellikle şehir giriş çıkışlarına, kritik noktalara yerleştirilen bu sistemler ile  hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçların işlenme oranlarının eskiye oranla azalma görüldüğü, suç işleyenlerin ise daha kısa zamanda ve kolayca yakalanabildikleri görülmüştür.

Plaka okuma sistemleri ile kişi, işyeri, kurum güvenlikleri maksimum düzeylere çıkmıştır. Bu da sistemin suçlular için caydırma özelliğinin bulunduğunun göstergesi olmuştur.

Plaka Okuma Sistemlerinin Uygulandığı Alanlar

Genel trafik uygulaması için kullanılan plaka okuma sistemleri ile, ana yol ya da otobanlara ya da şehirlerin girişlerine ve çıkışlarına uygulanan pilaka okuma sistemleri ya da diğer adıyla PTS’ler yoldan geçmekte olan araçların hızları ne olursa olsun plakalarını okuyabilmekte ve online olarak sorgusunu yaparak data merkezine iletmektedir.

Sisteme eklenen kara liste olarak belirtilen liste ile kayıp ya da çalıntı plakalar anında veri merkezine iletilmekte, veri merkezi tarafından ya da yetkilendirilen kullanıcılar tarafından anlık olarak bilgi sahibi olmaları sağlanabilmektedir.

Yine bu PTS ile birlikte kurulan kamera düzenekleri ile aracın hangi yönden gelip hangi yöne gittiği fotoğraflar ile kayıt altına alınmakta ve veri merkezine iletilerek istenildiği kadar kayıtlarda saklanabilmektedir.

Plaka okuma sistemlerinin bir diğer kullanım alanları da otoparklardır. Otoparklarda uygulanan bu sistemler büyük kolaylıklar sağlamışlardır. Otoparka üye olanların veri girişi yapılarak onların serbest geçişlerinin sağlanması, üye olmayanların ise park ücretlerinin hesaplanması kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Üyeler ile ilgili zaman bilgisi girilerek üyeliğin bitiş tarihinde uyarı alınabilmesi de sistem tarafından sağlanabilmektedir. Yine otoparklarda da kamera açısına giren araçların otomatik olarak istenilen alanda sorgusu yapılabilmekte, bilet kesme olanağı sağlanabilmekte, otoparkta kalma sürelerinin hesaplanması gibi işlemler yapılabilmektedir.

Bu sistem ile sırada bekleme, kuyruk oluşması gibi durumlar minimize edilebilmektedir. Araç sürücüleri beklemeksizin otomatik olarak plakanın okunması ve giriş çıkış bariyerlerinin açılması ile geçişlerini yapabilmektedirler. Tamamen kayıt altında olan bu işlemler ile ilgili herhangi bir sorun olması durumunda veriler incelenerek sorunlar çözüme kavuşturulabilmektedir.

Plaka okuma sistemleri giriş ve çıkış uygulamalarında da kullanılabilmektedir. Birden fazla bloklardan oluşan sitelerde sadece site sakinlerinin ve yetki verilmiş olanların giriş çıkışlarını kontrol amacıyla bu sistemler kullanılmaktadır. Sistem site sakinleri ile misafir araçları ayrı ayrı tanımlamakta böylece giriş çıkış yapan araçların plaka, araç resmi, sürücü resmi şeklinde kaydedilen bilgiler ile giriş çıkış kayıt bilgileri takip edilebilmektedir.

Yine site girişlerinde bekleme olmaksızın plakayı otomatik olarak okuyan ve sorgusunu yapan sistem bariyere de etki ederek bariyerin açılıp kapanmasını sağlamakta bu da araç şoförlerinin beklemeksizin giriş çıkış yapmalarını sağlamaktadır. Siteye girişi yasaklanan araçların da sorgusu yapılarak uyarı alınabilmesi bu sistemle çok kolaydır.

Plaka okuma sistemleri havaalanlarında da otopark uygulaması olarak kullanılmaktadırlar. Eskiden havaalanı otoparklarında fiş sistemi kullanılmaktaydı. Bu sistemde fişini kaybeden ya da yanında olmadığını belirten müşterileri ile zaman ve süre tartışmaları, fiyat tartışmaları olmaktaydı. Plaka okuma sistemlerinin ortaya çıkması ve kullanımının yaygın hale gelmesi ile bu tartışmalar son bulmuştur. Belli bir süreye kadar otoparkta ücret alınmayan durumlar da sistem tarafından otomatik olarak algılanmakta, o süreyi geçmeyen araçlar beklemeksizin otomatik olarak açılan kapıdan çıkış yapabilmektedirler.

Para ödemekten kaçınan, para cezası uygulanmış olan, bilet sahtekarlığına yeltenen kişilerin bu tür yöntemlerine izin vermeyen sistem, araçların plakasını ve görüntüsünü alarak otomatik olarak sorgulayabilmekte ve yine otomatik olarak sorgusunu yaparak ücretlendirmektedir.

Sınır kapılarında kullanılan Plaka okuma sistemleri ile yurda giriş çıkış yapan tüm araçlar kayıt altına alınabilmekte, sınır geçişleri izlenebilmektedir. Pasaport bilgilerine de otomatik olarak erişim sağlayabilen bu sistemle tüm sınır geçişleri tek bir noktadan kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Ceza uygulaması için de kullanılan Plaka okuma sistemleri, hız ihlali yapan, kırmızı ışık ihlali yapan araçların plaka numaralarını otomatik olarak tespit ederek para cezası yazılabilmede kullanılırlar. Sisteme yapılan girişlere göre para cezasını da  otomatik olarak hesaplayan sistem, elle yazmaya göre çok daha pratik hale gelmiş, iş gücünü azaltmış, iş verimliliğini artırmıştır.

Sadece para cezası yazma işlemi değil online olarak aktarılan sistem ile cezaları online olarak ödeme imkanı da bu sistemle sunulmaktadır.

Alışveriş merkezlerinde kullanılan bu sistemin bir diğer kullanım alanı da hangi saatler arasında ziyaretçi yoğunluğunun olduğunun, saat başı ve gün içindeki yoğunluğun analizinin yapılabilmesidir.

Noktalar arası hız ölçümü de yapan sistem, sürat ihlallerini tespit edip otomatik sorgusunu yapabilmektedir. Bunun için belirtilen noktalardaki ortalama hız ve seyahat süresi gibi veriler sisteme girilmektedir.

Daha birçok kullanım alanına sahip olan bu teknoloji güvenlik riskini minimize etmiş çok büyük kolaylıklar sağlamıştır. Park sorununu, trafik sorununu da asgari düzeye indirmeyi başaran sistem işlerlik açısından da oldukça verimli bir sistemdir.

Tüm bu işlevlerini yerine getirirken ekstra cihaz ya da aparat ihtiyacı duymayan sistem tüm donanımlara sahip olarak kurulmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Ayrıca, bu alanlarda trafik yoğunluğu da kontrol edilebilmektedir.

Köprüler, gişeler, otogarlar, terminaller, sınır kapıları, oteller, kantarlar, üniversiteler, hastaneler, fabrikalar, depolar, sanayi tesisleri, alışveriş merkezleri gibi birçok alanda bu  sisteme ihtiyaç duyulmaktadır.

Mobil Plaka Tanıma Sistemi

Belirli bir alanda bulunan araçların plakalarını tarayabilen ve herhangi bir nedenden dolayı aranması olan araçların tespiti için kullanılan mobil plaka tanıma sistemleri, hacizli araçların, yakalamalı araçların ya da herhangi bir soruşturma kapsamında aranan araçların tespit edilmesini sağlar.

Sistem tespit ettiği araçlar için sesli ve görsel olarak uyarı vermektedir. Suç ve suçlunun tespiti için büyük bir hizmet sunan sistem, yakalama performansı, gelişmiş raporlama özelliği gibi nedenlerden dolayı her geçen gün kullanımı yaygınlaşan bir sistemdir.

Plaka Okuma Sistemleri Fiyatları

Plaka okuma sistemleri fiyatlandırılırken birçok husus birlikte değerlendirilmek zorundadır. Kullanılacak ekipmanlar, sistemde talep edilen özellikler ve kullanılacak ürünün kalitesi fiyatı artıran ya da azaltan unsurlardır.

Tüm bu nedenlerle fiyat konusu müşteri ile birlikte projelendirme sonrasında tam olarak ortaya konulabilmektedir. Ancak akılda fikir olması açısından kullanılacak malzemelere ve kullanım türlerine göre fiyatlardan bahsedelim.

2 MP IP Kamera, 2.7-12mm MP Auto Lens, 6 Power Led Spot, Isıtıcılı Fanlı Muhafaza, Plaka Tanıma Yazılımından oluşan bir otopark sistemi 2250 $, 2 MP IP Kamera, 5-50mm MP Auto Lens, 10 Power Led Spot, Isıtıcılı Fanlı Muhafaza, Plaka Tanıma Yazılımı otoyol seti sistemi 2500 $ civarında kurulabilmektedir.

Bunların yanı sıra, otopark yazılımı 2500 $ civarında satışa sunulmaktadır.

Kullanım Alanı Her Geçen Gün Yaygınlaşmaktadır

Plaka okuma sistemlerinin kullanım alanları her geçen gün yaygınlaşmaya devam etmektedir. Teknolojinin bizlere sunduğu en önemli hizmetlerden olan bu sistem, güvenli ve trafik uygulamalarında değişmez ve vazgeçilmez sistemler arasında yer almaktadır.

Her araçta plaka bulunması bu sistemin işlevselliğini artırmakta, ekstra yöntemlere ya da ekipmanlara ihtiyaç duyulmadan maksimum verim sağlanabilmektedir. Plaka okuma kamerası, plaka okumanın yanı sıra kamerası aracılığıyla aracın önünden, arkasından resim alınabilmesini, resmi işleyerek görüntünün analizinin yapılabilmesini sağladığından, bu sayede plakaya göre kapı açma, ödeme ve ücret hesaplama, bilgi toplama gibi birçok alanda kullanım olanağı sağlamaktadır.

Aslında sistemin en önemli özelliği tüm bu verilerin saklanabilmesidir. Bu da suçun önlenmesi ya da suçlunun tespiti için büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Ek bir kamera ile araç sürücüsünün yüzünün de tanınabilir şekilde çekilebilmesi sağlanarak çok daha verimli kullanım sağlanmaktadır.

Normal şartlarda böyle bir sistem olmasa tüm bu verilere ulaşabilmek için tüm araca bir verici takmak gerekirdi. Ancak plaka okuma sistemi yazılımı ile tüm bunlar ekstra hiçbir yazılıma ya da ekipmana ihtiyaç duyulmaksızın yerine getirilebilmektedir.

Ad Soyad *
Email*
Tel
Mesaj