Yangın Alarm Sistemleri

Kablosuz Yangın Alarm Sistemleri

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Ev ve işyerleri olmak üzere yaşam alanlarımızın birçok noktasında Yangın Alarm Sistemleri kullanmaya ihtiyaç duyarız. Mal ve can güvenliğimiz için kullanılan bu sistemler dünyanın ve ülkemizin en önde gelen markalarıdır. Ucuz yangın alarm sistemleri olarak piyasada birçok markaya da rastlayabilirsiniz. Alanımızda yeterli donanıma sahip bir firma olarak kararsız kaldığınız noktalarda bize danışabilirsiniz. Unutmayın ki iyi bir yangın alarm sistemi sadece bu mecrada kendisini kanıtlamış markalarla sağlanır. Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, Adresli yangın alarm sistemleri ve Kablosuz yangın alarm sistemleri gibi birçok çeşit vardır.

KONVANSİYONEL YANGIN ALARM SİSTEMİ NEDİR?

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, belirli bir bölgede çıkan yangını tespit ederek çalışan sistemlerdir. Zon ismiyle bildiğimiz bölgesel tespit mantığıyla çalışır. Bu zonlara bağlanmış yangın algılama dedektörü ile birlikte çalışır. Yangını çıktıktan hemen sonra algılar ve bölgesel bir uyarı verir.

ADRESLENEBİLİR YANGIN ALARM SİSTEMİ NEDİR?

Adresli yangın alarm sistemi genellikle büyük ve karmaşık yapılarda kullanılan yangın söndürme sistemleridir. Bu tip sistemlerde dedektörler çevrim hattına bağlanarak yangının çıkış noktası net olarak tespit edilir. Adreslenebilir yangın alarm sistemleri birçok karmaşık düzende net sonuçlara odaklanır.

KABLOSUZ YANGIN ALARM SİSTEMİ NEDİR?

Kablosuz yangın alarm sistemi isminden de anlaşıldığı üzere kablolar kullanılmadan kurulan sistemlerdir. Bu tür sistemlerde sensörler, duman dedektörleri, çağrı noktaları gibi birçok yangın söndürme elemanı kablosuz bağlantı ile panele sinyal gönderir.

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yangın ihbar sistemleri son derece gelişmiş ve her geçen gün gelişmeye açık bir sistem ile çalışır. Genel çalışma prensibi dumanı veya ısıyı algılayan duman dedektörlerinin harekete geçmesiyle başlar. Paneli, alarm sistemini ve diğer tüm ekipmanları harekete geçirir. Genel olarak üç farklı yangın ihbar sistemi çeşidi vardır. Bunların çalışma mantığı farklıdır.

  • Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemleri : Bu tip sistemler yangının çıktığı noktayı bölgesel olarak tespit eder. Zon olarak bilinen bölgesel tespit mantığıyla çalışır. Yangının çıktığı bölgeyi söyler ama net olarak nokta atışı yapamaz.
  • Adreslenebilir Yangın İhbar Sistemleri : Çok büyük binalarda bu tür sistemler kullanılır. Adreslenebilir yangın alarm sistemi nokta atışı ile size yangının olduğu noktayı net bir şekilde söyler.
  • Kablosuz Yangın İhbar Sistemleri : Sensörler, duman dedektörleri, çağrı ekipmanları gibi birçok ekipmanın birbiri ile kablosuz haberleşmesini sağlayan sistemlerdir. Tüm ekipmanlar birbiri ile alıcı aracılığıyla çalışır.

Alkatek İletişim

Fiyat Almak İçin Bize Ulaşın

WeCreativez WhatsApp Support
Size Yardımcı Olmak İçin Buradayız
👋 Merhaba, Hoşgeldiniz